LEPENIE A ŠKÁROVANIE OBKLADOV

Lepenie obkladov

Základnou technickou požiadavkou je teplota podkladu v rozpätí od +5 °C do +25 °C .
Príprava lepidla spočíva v jeho namiešaní s vodou a spracovaní podľa podľa pokynov výrobcu.

Na lepenie v interiéri odporúčame štandardné lepidlá a v exteriéri mrazuvzdorné a dostatočne flexibilné lepiace zmesi s vyššími kvalitatívnymi parametrami C2TE (napr. flexibilné lepidlo RKS od firmy QUICK-MIX).
Pred lepením odporúčame odstrániť nerovnosti na povrchu podkladu. V prípade, že podklad vykazuje známky prašnosti a nadmernej nasiakavosti (stará omietka), odporúčame tento podklad ošetriť penetračným náterom. Na vyrovnaný, bezprašný a pevný podklad nanášame lepiacu zmes. Lepidlo nanášame na podklad zubovou stierkou s veľkosťou zubov 8 až 10 mm.

Naše odporúčania pre správne lepenie betónového obkladu Slovbrick

Pre zvýšenie priľnavosti môžeme aj na rubovú stranu obkladu naniesť tenkú vrstvu lepiacej zmesi   a obklad následne vtláčame kývavým pohybom ,,na väzbu" pri dodržaní odporúčanej škáry 12 mm.
Na upravenie obkladov na mieru odporúčame použiť stolovú pílu s použitím diamantového kotúča alebo uhlovú brúsku s rezným kotúčom na betón. Obklad následne po odrezaní očistíme od prachu.
Doporučujeme otvoriť viac kartónov súčasne a striedavo vyberať obklady za účelom dosiahnutia rovnomerného farebného rozloženia.

Škárovanie obkladov

Škárovanie je posledným krokom, ktorý je dôležitý pre konečný vzhľad obloženej plochy.
Rôzne farebné prevedenia škár majú za následok, že obklad pôsobí rustikálne, alebo naopak dodá Vášmu projektu moderný štýl.

Pred samostatným škárovaním farebnými škárovacími maltami, odporúčame obklad napustiť hydrofóbnym prípravkom, čím sa uľahčí čistenie obkladu pri prípadnom znečistení škárovacou maltou. Škárovanie vykonávame minimálne 48 hodín po nalepení obkladu, po vyschnutí a vyzretí lepidla. Podklad pre škárovanie musí byť suchý, čistý a zbavený prachu.

Na škárovanie odporúčame použiť kvalitnú škárovaciu maltu (napr. FM-X od firmy QUICK-MIX).
Škárovaciu maltu vtláčame montážnou pištoľou, alebo hrubostenným PE vreckom s odrezaním koncom, do celého profilu škár. Maltu doporučujeme nechať mierne zaschnúť cca 30-50 min.

V prípade, že škárovacia malta už nešpiní okraj tehličiek, odstránime nadbytočnú hmotu. Škáry upravíme pomocou drevenej guľatiny vhodného priemeru, alebo štetcom tak aby malta dore priľnula k okrajom obkladu. Zabránime tak prípadnému zatekaniu vody a následnému možnému odmrznutiu.
 V exteriéri odporúčame obklad impregnovať bezfarebným hydrofóbnym  náterom LUKOFOB 39 (zriedený vodou 1:10, desať dielov vody). Táto úprava výrazne zníži nasiakavosť, zvýši mrazuvzdornosť a zabraňuje tvorbe výkvetov.

Kontaktný formulár